خاطرات دفتر وكالت صداي وكيل
 
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 1
دیروز : 2
افراد آنلاین : 1
همه : 186
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس
باور اجتماعي ما در خواستگاري اين است: 
"ازدواج مهمترين اتفاق زندگيه و هر شخصي بايد صادقانه همه حقايق زندگي خودشو بگه"
هنگام آشنايي، از باب احتياط در بيان حقايق، ما گاهي افراط هم ميكنيم مبادا بعدها متهم به بي صداقتي شويم. 
اين رويه در غالب دختران و پسران ما وجود دارد و گاهي آنها برخلاف توصيه خانواده مثلاً جزئي‌ترين موارد مربوط سلامتي را با طرف مقابل در ميان مي گذارند و بعضا طرف مقابل را دچار نگراني و تشويش هم مي كنند اما...
اما هميشه هم اينگونه نيست و همه هم راستگو و متعهد نيستند.
بسيارند دختر و پسران جواني كه با دروغ و نيرنگ خودخواهانه وارد زندگي ديگري مي شوند و چون خود را عاشق مي پندارند اين حق را براي خود قائل‌اند كه با هر ترفندي به عشق خود برسند و چه بسا اين رفتار جنبه سيستماتيك نيز پيدا مي كند يعني خانواده نيز به فرزندشان براي رسيدن به اهدافش كمك ميكنند. 
خانواده هايي كه در آن والدين سابقه خطا و كجروي دارند بعضا رفتار فرزند خود را توجيه و تاييد نموده و خواسته يا ناخواسته در اين فريبكاري به او كمك مينمايند.
****
امروز با دختري مشاوره داشتم كه داراي تحصيلات معماري بود؛ در يك شركت مهندسي با پسري آشنا شده بود كه خود را مهندس عمران معرفي كرده و ازدواج كرده بودند، فقط خانواده پسر گفته بودند كه پسرشان ديابت دارد.
پس از سه سال زندگي مشترك كاشف به عمل آمده بود كه داماد ديپلم ندارد و بواسطه پدرش كه بنائي مي كند، كمي با امور ساختمان آشنا شده و با نيرنگ، داماد خانواده موجه و مرفهي شده كه تنها همين دختر را دارند. جواني بيمار كه بطور مكرر دچار افت قند در حد اورژانس شده و در شرايط خاصي تعادل روحي و كنترل رفتار خود را از دست ميدهد بگونه‌اي كه امنيت دختر هميشه در كنار او فراهم نيست. همين موضوع سبب شده كه پدرزن بيچاره براي احتياط، آن هارا به منزل خود ببرد و ماوي دهد.

با دختر صحبت كردم... درد دل بسيار داشت، از ضعف فرهنگي خانواده همسر خويش برايم گفت و از وفور دروغ و بي تربيتي و حتي بهداشت ضعيف خانوادگي آنها گلايه داشت او نمي‌توانست تصور كند فرزندش در فضايي رشد كند كه اعضاي آن در اتاقي كنار هم سيگار مكرر بكشند و راحت بهم بي‌حرمتي
ميكنند. او برايش غيرممكن بود فرزندش در محيطي تربيت شود كه بسادگي به هم فحش ركيك ميدهند.

او چقدر بر اشتباه خويش و اينكه چگونه براي ازدواج با چنين مردي در مقابل خانواده‌اش ايستاده است افسوس ميخورد. اما چه دير...
#علي_مهاجري 
#وكيل_دادگستري 
#صداي_وكيل
https://t.me/khateratevakil

ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۴۳:۰۴ ] [ اخوان ]

جواني 30ساله به همراه مادر، همسر و فرزندش به دفتر صداي وكيل آمده‌اند و از مشكل عجيب خود برايم مي‌گويند:

ما 6‌خواهر و برادريم پدرمان سال 75 به رحمت خدا رفته‌اند و مادر با ما زندگي مي‌كند از خانواده پدري خود اطلاعي نداريم فقط ميدانيم كه اصالتا متعلق به روستاهاي جنوب خراسان هستيم پدرمان در سال 53 به دنبال كار تهران مي‌آيد و به كارگري در نانوايي مشغول مي‌شود. بعدها بواسطه حسن اخلاق و امانتداري با دختر صاحب نانوايي يعني مادرمان ازدواج مي كند. او هيچ گاه به زادگاه خود نمي‌رفت و از گذشته‌اش حرفي نمي‌زد؛ مادرمان حدس مي زد كه شايد در جواني مرتكب خطايي شده و جلاي وطن كرده است و دوست ندارد آن خاطرات برايش يادآوري شود.
پس از  آن پدر در سال 75 فوت كردند و ما فرزندان بزرگتر شديم مدرسه و دانشگاه و سربازي رفتيم؛ نيمي از ما ازدواج كرده‌اند و فرزند داريم...
چندي پيش فراخوان ثبت نام كارت ملي شد مدارك لازم را ارسال و تقاضاي كارت ملي كرديم اما اكنون در عين ناباوري با مسئله عجيبي روبرو شده‌ايم...
اداره ثبت احوال مي‌گويد شناسنامه پدر شما كه بر اساس آن ازدواج كرده است در همان سال ۵۳ اعلام مفقودي شده و ابطال گرديده است و پدر شما بايد در اين خصوص بيايد و توضيح دهد كه اين شناسنامه دست ايشان چه مي‌كرده است. به اين ترتيب كليه اسناد سجلي كه مبتني بر اين شناسنامه صادر گرديد باطل و بي‌اعتبار است.
پسر با تعجب نگاهم ميكند و ادامه مي دهد:
مي‌توانيد تصور كنيد در چه شرايطي هستم!! من نمي‌دانم كيستم... تمامي مدارك تحصيلي، پايان خدمت، پاسپورت و شناسنامه فرزندانم باطل است حتي شك كرده‌ام ايراني هستم يا نه... نميفهمم چه شده و نمي‌دانم از چه كسي بايد كمك بگيرم.

با خود فكر مي‌كنم اگر بتوانند از اصالت و هويت خويش ردي پيدا كنند مي‌توانيم با طرح دعوي اثبات نسب هويت واقعي آنها را اثبات كنيم و الا مي‌بايست به استناد بند 1 ماده 976 براي آنها هويت و اسناد سجلي جديدي تقاضا كنيم. 
اين ماده مي‌گويد كليه ساكنين ايران به استثناي اشخاصي كه تابعيت خارجي آنها مسلم باشد تبعه ايران محسوب مي‌شوند.

#علي_مهاجري 
#وكيل_دادگستري 
#صداي_وكيل 
https://t.me/khateratevakil

http://sedayevakil.com/


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۱۱:۱۴:۵۷ ] [ اخوان ]
تسلسل باطل
در جلسه هستم، گوشي‌ام زنگ مي‌خورد، ناشناس است:
- سلام آقاي مهاجري، —— هستم با زحمت شماره شما رو پيدا كردم، دفتر شماره شما رو به كسي نميده موضوع مهمي است بايد با خودتون صحبت كنم.
قرار مي‌گذاريم بعد از جلسه تماس بگيرد و مقرر مي شود در اولين فرصت ملاقات كنيم...

خانمي چادري است كه هشت سال قبل جدا شده، همسرش اعتياد شديد داشته است، حضانت دخترش را به عهده و طلاق گرفته، در حال حاضر متاهل است و با مردي زندگي ميكند كه بيست سال از او بزرگتر است، دخترش نيز ۱۷ ساله است و دوم دبيرستان.
براي دخترش خواستگاري آمده كه ۲۲سال دارد، حرفها و صحبت‌ها هم انجام شده است اما وقتي به پدر جهت اذن ازدواج مراجعه كرده‌اند به شدت مخالفت كرده و گلايه ها و كينه هاي قديمي باز شده.


ابتدا صحبت حقوقي مي‌كنيم و راهكارهاي موجود را برايش بازگو مي‌كنم كه چگونه مي‌شود بدون اذن پدر و با حكم دادگاه ازدواج آنها را ثبت كرد...
در انتها كه گفتگوها تمام ميشود از من ميپرسد: اگر جاي من بودي چه ميكردي؟ آيا اين ازدواج به صلاح است؟
ميپرسم:
آيا دخترت اهل مدارا و سازگار است؟
آيا توانايي تحمل ناملايمات را دارد؟
آيا مهارت حل مشكلات و مديريت بحران‌ها را ياد گرفته است؟
آيا شادي آفرين است؟
آيا در تنهايي با خودش احساس خوشبختي ميكند؟
با تعجب نگاهم ميكند ظاهرا پاسخها مثبت نيست، سري به علامت نه تكان مي دهد:
- به من و پدرش رفته است، كمي عصبي است، يكي دوبار هم قصد خودكشي داشته است.
- اينطور كه ميگوييد به نظر ميرسد ازدواج براي او زود است، اگر ديرتر ازدواج كند به نفعش است.
كمي در هم مي‌رود... 
نگاهش مي‌كنم: 
- ببينم... نميخواهيد كه او را از سر خود باز كنيد؟ 
خودش چي!؟ نمي‌خواهد از خانه خلاص شود؟
آرام مي‌گويد: نه!
اما نفي محكمي نيست، نگران مي شوم... نگران يك ازدواج ناپخته... نگران دو جوان قرباني... 
تصور ميكنم دختر را كه شايد چند سال ديگر جاي مادرش مقابل من نشسته باشد... دلم مي گيرد...
ادامه مي دهم: 
- خواهر من بايد بيشتر دقت كنيد، شما تجربه زندگي، تجربه شكست و موفقيت داري، شما هستي كه بايد گوشي و چشم و فكر او باشي و برايش دورانديشي كني. 
نهايت هدف دخترت از ازدواج پوشيدن لباس عروس و رفتن به آرايشگاه و توجه ديدن از يك شوهر عاشق است.
او صرفا دنبال هيجان است نه ازدواج...

اما آيا راه عاشق كردن شوهر را هم بلد است؟
باز پيشنهاد مي كنم اگر مي توانيد كمي صبر كنيد.
به شوخي ادامه ميدهم:
نگران مجرد ماندن دختر خانمت هم نباش، دختران دهه هفتادي بي شوهر نمي مانند، عجله نكن كه داماد آينده هم به بلوغ اجتماعي بيشتري برسد.
- راستش صحبت ها را كرديم و قول و قرارها گذاشته شده، ديگر نمي‌شود كار ها را متوقف كرد.
توصيه ديگري هست كه انجام دهم؟!
چه بگويم...
- نه... عرضي نيست... ان شاءالله خوشبخت و سعادتمند بشوند.


اصرار داشت كه از من مشاوره بگيرد، وقت و هزينه هم صرف كرد اما بيش از اينكه دنبال شنيدن صحبت هاي من باشد، دنبال گرفتن يك تاييديه براي تصميم خودش بود!

اگرچه ما در جايگاه و وضعيت آن خانواده عزيز نيستيم اما بطور كلي به چنين ازدواجهايي بدبينانه نگاه مي‌كنم. 
با همه وجود اميدوارم نگراني و احساس خطر من غلط و نادرست باشد و اين دو جوان سالهاي سال شاد و سعادتمند در كنار هم زندگي كنند و فرزندان خوشبختي تحويل جامعه دهند .
#علي_مهاجري
#وكيل_دادگستري
#صداي_وكيل
https://t.me/khateratevakil                                                  http://sedayevakil.com/
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۳۱:۳۴ ] [ اخوان ]
بنگاهي ساده‌دل

مدير يكي از بنگاههاي مسكن و از همسايگان دفتر است، انسان موجه و خوشنامي هم هست، معمولا هر روز با هم سلام و عليكي داريم اما امروز بهم ريخته و گرفته است، سر راهم را مي‌گيرد، عجله دارم، از او مي‌خواهم كه به سمت دفتر حركت كنيم و صحبت كنيم. برخلاف هميشه از تعارفات كم مي‌كند و سر اصل مطلب مي‌رود:
منزل خوب و مناسبي داشتم، ۵سال قبل كه بازار مسكن رونق گرفت ديدم برخلاف همكارها سرمايه مناسبي براي تجارت و خريد و فروش ندارم و معاملات مناسب رو از دست ميدم، منزلو فروختم و جاي ديگه‌اي در سعادت‌آباد براي خانواده رهن كردم. در اين مدت قرارداد اجاره رو هر سال تجديد مي‌كرديم تا دو سال آخر كه مالك خارج از كشور بود و به سبب اعتماد ايجاد شده، تمديد اجاره شفاهي و البته بدون افزايش انجام مي‌گرفت.

ديروز سه نفر از دادگاه به منزل مراجعه و تقاضاي بازديد خونه رو كردن، خانواده هم بدون هماهنگي با من اجازه بازديد دادن كه بعدا مشخص شده وكيل بانك و كارشناس رسمي دادگستري‌‌اند و براي ارزيابي ملك اومدن. 
علتو جويا شديم عنوان كردن كه اين ملك در رهن بانك بوده و چون اقساط وام پرداخت نشده، بانك مي‌خواد اونو به مزايده بذاره.

- اي واي... شما كه خودت اهل فن هستي چرا اسناد و مدارك ملك رو كنترل نكردي كه در رهن نباشه؟
- چرا، سال اول كنترل كردم اما سالهاي بعد اعتمادم جلب شده بود؛ ظاهرا پس از اجاره به ما، ملك رو در رهن بانك گذاشتن و وام گرفتن.
- چقدر رهن كردي؟
- ۲۰۰ ميليون
- ارزش ملك چقدره؟
- حدود ۷۰۰ ، ۸۰۰ ميليون 
- طلب بانك چنده؟
- اينطور كه ميگن با اصل و فرعش حدود ۱ميليارد و دويست ميليوني ميشه. 
حالا چي ميشه؟ چه كاري ميتونم بكنم؟

***

اين نمونه، دامي است كه براي مستاجران علاقمند به رهن، پهن مي‌شود، البته در مواقعي كه مبلغ رهن زياد است، اين خطر نيز پر رنگتر مي‌شود.

وامهاي سنگين بانكي را كه نمي‌شود با كارمند يا كاسب ضمانت نمود، جوابگو نيست. بايد از وثيقه هاي ملكي استفاده كرد كه ارزش بيشتري دارند؛ از طرفي در رهن، عين ملك "مثلا آپارتمان" توقيف نمي‌شود فقط در سند آن قيد ميشود و سند در گرو بانك مي‌رود و خود مالك مي‌تواند از عين آن ملك استفاده كند يا آن را رهن و اجاره دهد.
حال اگر اين مالك خداي نكرده انسان نااهلي باشد مي‌تواند پس از گرفتن وام، ملك را هم رهن دهد و مثل داستان ما انسان ديگري را نيز بدبخت كند.

بگذريم كه مالكان با زد و بند هايي كه با كارشناسان مي‌‌كنند، غالبا ملك را بيش از قيمت واقعي آن ارزش گذاري و كارشناسي مي‌كنند تا مبلغ بيشتري وام بگيرند.

نكته: 
در داستان ما مستاجر موظف است ملك را تخليه نموده و تحويل بانك دهد.
مستاجر داستان ما صرفا مي‌بايست مبلغ رهن خود را از موجر مطالبه نمايد و هيچ ادعايي عليه بانك مسموع نيست.

#علي_مهاجري 
#وكيل_دادگستري 
#صداي_وكيل 
https://t.me/khateratevakil                                    http://sedayevakil.com/
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۸:۱۳ ] [ اخوان ]

« صداي وكيل »

http://sedayevakil.com

مركز پاسخگويي رايگان به سوالات حقوقي

تلفن: 16 الي 02166567311

تماس فوري با وكيل سرپرست 09352943060 (عقد قرارداد فوري)

ساعت تماس : 10 تا 18

شماره هاي ما را تحت عنوان "صداي وكيل" در گوشي خود ذخيره كنيد.

مشاوره حضوري در اين مركز نيم بها مي باشد.

آدرس: ميدان انقلاب، خيابان جمالزاده جنوبي، پلاك 39

ساختمان صدف، طبقه دوم، واحد 9.


ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۷:۲۶ ] [ اخوان ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By jahanblog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه
لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب